неділя, 24 грудня 2017 р.

Тема: Об’єднання Німеччини. Об’єднання Італії (9клас)
 Мета: дати уявлення про особливості об’єднавчого процесу в Німеччині та Італії. Розглянути основні етапи об’єднання держав. Формувати навички аналізу історичного матеріалу. Формувати вміння виділяти головне та робити висновок з порівняння. Розвивати вміння знаходити та опрацьовувати необхідний матеріал, формувати вміння порівнювати історичний матеріал, працювати з різними видами джерел, ілюстраціями.  Закріплювати навички роботи з історичною картою. Закріплювати навички групової роботи, роботи з електронною презентацією. Розвивати навички самоперевірки власної роботи. Виховувати самоповагу до результатів своєї роботи та повагу до результатів роботи інших учнів.

Поняття: національна держава, об’єднання, політична роздробленість .

Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь, навичок учнів
Обладнання: підручник, атлас, електронна презентація
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
ü Удосконалити навички роботи з історичною картою
ü Встановлювати хронологічну послідовність подій
ü Працювати з  різними видами джерел
ü Аналізувати соціально-економічне та політичне становище країн
ü Виділяти з історичного тексту головне
ü Порівнювати історичні явища
ü Характеризувати історичних діячів
ü Самостійно робити порівняння через висновок
ü Застосовувати та пояснювати нові терміни та поняття
ü Здійснювати самоперевірку власної роботи
ü З повагою відноситись до результатів власної роботи та роботи інших учнів
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація. Проблемне питання.
-         За допомогою слайда 1,2 учням пропонується визначити, історію яких держав вони будуть сьогодні розглядати та які проблеми були в цих держав
 
Учитель: розгляньте слайд 1. Як ви вважаєте, про які держави ми сьогодні будемо розглядати?  Слайд 2 показує нам політичну карту цих держав. Як ви вважаєте, з якою головною проблемою зіткнулися ці держави? Чи була в цих державах можливість виправити ситуацію? Коли? Чим це закінчилося?
Учні роблять припущення, що це питання роздробленості Німеччини та Італії, які заважають розвитку цих держав. Рішення Віденського конгресу завадили об’єднанню країн.
-         За допомогою слайдів 3,4 оголошується тема уроку та перший етап роботи .
  
Учитель: тема нашого уроку – це шлях об’єднання Німеччини та Італії. Не розв’язавши цю проблеми, вони не могли б далі нормально існувати. Як ви вважаєте, чому?
Учитель: кожна з країн обрала власний шлях об’єднання. В чомусь вони були схожі, в чомусь різнилися. Сьогодні ви самі зможете мені зробити такий висновок. Ми будемо працювати у групах. Перша група буде експертами в області історії Німеччини (1 група працює з параграфом 12  «Німеччина» , сторінки 98-101) , друга група – це експерти з історії Італії ( 2 група – з параграфом 12 «Італія», сторінки 101-105), а третя група – це експерти в галузі історичного документа. Їх завдання – це доповнювати вашу роботу, підтверджувати ваші припущення мовою фактів.
Учні розподіляються за групами. Кожен учень отримує роздрукований лист з табличкою, група експертів - необхідний хрестоматійній матеріал, правила роботи в групах.
-   Протягом роботи учні заповнюють таблицю.  
Учитель: протягом уроку ви будете заповнювати вашу частину таблички. Також нагадую вам правила роботи в групах. Намагайтеся не порушувати їх під час виконання завдання, бо це ускладнить кінцевий результат.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Передумови та початок  об’єднання
-         Учням пропонується заповнити перші три колонки таблички.
Учитель: зараз вам необхідно за допомогою підручника заповнити перші три колонки таблички. Групі, яка працює з історичними документами, необхідно знайти в тексті підтвердження висновків учнів, або характеристику історичного діяча.
-         Заслуховуються 3-4 відповіді учнів, які доповнюють один одного. Окремо дають відповіді учні з групи експертів, які підкреслюють відповіді учнів хрестоматійним матеріалом.   
Картка 1, Картка 2 ( у додатку)

-         Протягом роботи за допомогою слайдів 5,6 відповіді учнів конкретизуються. (Відповіді відкриваються поступово. Спершу учні дають характеристику, потім за допомогою слайда перевіряють правильність. Якщо учень припустив помилку, він має можливість її виправити.)
Учитель: ми вислухали висновки кожної групи та доповнення експертів. Давайте перевіримо нашу роботу т за необхідністю доповнимо її. На слайді 5 ви бачити передумови об’єднання. Як ви вважаєте, яка колонка відповідає якій країні?(слайд 5). Хто був провідним діячем часів об’єднання країни?(слайд 6).  Давайте перевіримо.
 
-         Слайд 7 допомагає при перевірці 3 колонки таблички та готує учнів до роботи щодо основних етапів об’єднання держав.
Учитель: Назвіть меті центри, навколо яких почали об’єднуватися держави. (слайд 7). Результатом об’єднання стало виникнення нових європейських держав.
 

Основні етапи об’єднання
-         Учням пропонується схематично визначити основні етапи об’єднання держави. Учитель акцентує увагу, що треба знайти типові риси об’єднання, без конкретизації ходу бойових дій (це робиться в домашньому завданні). Охарактеризувавши  основні етапи, учням пропонується визначити шляхи та особливості об’єднання.
-         Після виконання роботи слухаються відповіді учнів та учнів з групи експертів.
Учитель: далі ми будемо визначати головні риси об’єднання кожної держави. Вам треба акцентувати увагу на типових рисах, шляхах, особливостях об’єднання. Конкретизувати хід бойових дій не потрібно – це буде ваша домашня робота.
-         Учні виконують роботу
-         Перевіряються відповіді за допомогою слайдів 8,9
Учитель: давайте перевіримо вашу роботу. Прошу групу з історії Німеччини назвати основні етапи об’єднання країни, визначити шлях об’єднання та виділити особливості.
-         Відповіді учнів
Учитель: тепер вислухаємо групу з історії Італії. Які етапи, особливості та шляхи об’єднання визначили вони.
-         Відповіді учнів
Учитель: прошу групу експертів доповнити висновки наших істориків документальним матеріалом.
-         Відповіді учнів
Учитель: перевіримо нашу роботу. Я пропоную вам слайд 8 та 9. Поясніть, до якої країни яка інформація відноситься? Давайте перевіримо.
    

-         Учням пропонується визначити значення новоутворених держав для Європи. Заслуховуються відповіді.
Учитель: ми визначили етапи, шляхи та особливості. Як ви вважаєте, які зміни для Європи принесло об’єднання Німеччини та Італії?
-         Учні надають відповіді за допомогою гри «вільний мікрофон»
-         Проміжний підсумок робиться за допомогою слайда 10
Учитель: добре, давайте перевіримо нашу роботу. Що було спільного в значенні, а що відрізнялося. За необхідністю, ви можете доповнювати свою роботу.


Висновок
-         Учням пропонується відповісти на питання «Що змінилося для Німеччини та Італії після процесів об’єднання?»
Учитель: розгляньте слайд 11. Які особливі зміни в політичному положенні Німеччини ви можете побачити? Як ви це прокоментуєте?Тепер розглянемо слайд 12. Які особливі зміни в політичному положенні Італії ви можете побачити? Як ви це прокоментуєте?
-         Слайд 11 та 12 використовуються для підведення підсумку та відповіді на запитання
 
-         Висновок щодо порівняння держав здійснюється через «історичний ланцюг» - учні по черзі додають один власний висновок. По закінченню демонструються слайди 13, 14  й учні доповнюють свої записи у зошитах.
Учитель: сьогодні ми розглядали етапи, особливості, шляхи об’єднання Німеччини та Італії, визначали значення цих подій для Європи в цілому. Давайте спробуємо підвести підсумок нашій роботі. Чи було потрібно об’єднання цим країнам? Чи досягли вони мети? До чого це призвело? Як позначилося на розвитку суспільства. Зараз кожен з вас буде давати власний маленький висновок, й таким чином ми зможемо зробити єдиний підсумок нашій роботі.
-         Відповіді учнів за допомогою гри «історичний ланцюг»
Учитель: доповнимо нашу роботу матеріалом слайдів 13 та 14
 


ІV. Закріплення нового матеріалу та підведення підсумків
-         Учні за допомогою слайда 15 здійснюють самооцінку своєї роботи на уроці
Учитель: спробуйте зробити самооцінку власної роботи, користуючись слайдом 15
-         Учням пропонується скласти розв’язати кросворд за ключове слово «Об’єднання»  Слайд 16, 17
Учитель: спробуйте розв’язати кросворд, де ключове слово – це слово «об’єднання».
-         Учні виконують роботу. 2-3 учні надають свої відповіді.
Учитель: добре. Зараз перевіримо відповіді.
 
-         Учитель аналізує роботу учнів, виставляє оцінки за роботу на уроці.
Питання для кросворду:
1.     Який тип державного правління визначився в новоутворених державах?
2.     Лідер національного руху за об’єднання Італії
3.     Територія, навколо якої відбулося об’єднання Італії
4.     Конгрес, який закріпив роздробленість Німеччини
5.     Держава – союзник та держава – ворог для Німеччини часів боротьбі за об’єднання
6.     Кому належать слова «Об’єднання залізом і кров’ю»?
7.     Союз, до якого на І етапі увійшло 17 держав
8.     Держава. Яка в ході об’єднання Німеччини втратила Шлезвіг та Гольштедт
9.     Держава, яка втратила свої провідні позиції в Європі після утворення об’єднаних Німеччини та Італії.
V. Домашнє завдання
Домашнє завдання передбачає обов’язкову та додаткову частини. Учні самостійно обирають з додаткової частини необхідний рівень роботи.
Учитель: домашнє завдання моє обов’язкову та додаткову частини. Ви можете самостійно з додаткової частини обрати потрібне.