Мета: розглянути процес об’єднання Італії та створення Італійського
королівства; продовжити формування навиків визначення причин роздробленості
Італії та наслідків, які сприяли утворенню єдиного Італійського королівства;
характеризувати історичних осіб Каміла
Кавура, Джузеппе Мандзіні, Джузеппе Гарібальді, висловлювати судження щодо
їхнього внеску в об’єднання Італії.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть
-
називати дату
об’єднання Італії, дати приєднання основних італійських територій до П’ємонту (
хронологічна компетентність);
-
наносити на контурну карту кордони послідовно
приєднаних територій до П’ємонту ( просторова компетентність);
-
пояснювати поняття:
«Рісорджіменто», «поміркований», «ліберально – революційні напрями» ; вказати
причини і наслідки об’єднання Італії; визначати напрями об’єднання Італії (
логічна компетентність);
-
давати коротко
характеристику історичним особам – К. Кавуру, Д. Мандзіні, Д. Гарібальді
(мовленнєва компетентність);
-
висловлювати
судження про внесок історичних осіб в об’єднання Італії, про значення утворення
єдиного Італійського королівства для Європи (аксіологічна компетентність).
Основні поняття: «Рісорджіменто», «революційний», «ліберально – революційні напрями».
Тип уроку: комбінований з
елементами інтерактивного навчання.
Обладнання: підручник Я. М. Бердичевський, І. Я. Щупак, Л. В. Морозова «Всесвітня
історія». 9 клас. Запоріжжя : Прем’єр , 2009р.; атлас «Нова історія (кінець XVIII- початок XX ст.)», 9 клас ДНВП «Картографія». Київ 2002. карта:
«Європа в 1870-1914 рр.»; проектор, слайди «Джузеппе Гарібальді та об’єднання
Італії», загальна інформаційна картка, інформаційні картки; анкета – газета.
Структура уроку
І. Організаційний момент. (1
хв.)
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності (1 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань
і вмінь учнів. (8 хв.) (Історичний диктант)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
(24 хв.). (Комп’ютерна презентація «Об’єднання Італії», постановка проблемного
питання, робота в групах, робота з підручником, фронтальне опитування, робота з
контурними картами).
1.
Політична
роздробленість Італії. (Лекційний метод викладу історичних фактів з
використанням карти).
2.
Піднесення
П’ємонту. (Розповідь учителя).
3.
Два напрями
боротьби за об’єднання Італії. (Розповідь учителя).
4.
На шляху до
об’єднання Італії. (Розповідь учителя з використанням карти).
5.
Утворення
Італійського королівства. (Розповідь учителя з використанням карти).
6.
Завершення
об’єднання Італії. (Розповідь учителя з використанням карти).
ІV. Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь
учнів. (5 хв).
V. Підсумки уроку.(4 хв.)
VІ. Домашнє завдання.(2 хв.).
Хід уроку
І. Організаційний
момент.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Простий
моряк із Ніци вплинув на хід історії завдяки чітко поставленій меті. Яка була
його мета ми з вами сьогодні спробуємо
з’ясувати.
ІІІ. Актуалізація
опорних знань і вмінь учнів.
1.
Історичний диктант.
1)
Дата об’єднання
Німеччини?
1862-1871рр.
2)
Два шляхи
об’єднання Німеччини?
«Малонімецький» – навколо Пруссії , «Великонімецький» -
навколо Австрії.
3)
Пруський король з
1861 року?
Вільгельм І.
4)
Хто такий Отто фон
Бісмарк?
Голова уряду Пруссії з 1862 року.
5)
Яким засобом
Бісмарк бажав об’єднати Німеччину?
«Залізом і кров’ю».
6)
Які території були
приєднані після війни з Данією?
Шлезвіг, Гольштейн.
7)
Війна з Австрією ?
1866р.
8)
Утворення
Північнонімецького союзу?
1866-1867рр.
9)
Франко-прусська
війна?
1870-1871рр.
10)
Утворення Німецької
імперії?
18.01.1871р.
2. Взаємоперевірка диктанту в парах.
3.Слово вчителя про створення
Німецької імперії; про політичну роздробленість Італії на 8 держав:
Неаполітанське королівство, Папська область, герцогства Модена, Парма, Лукка,
Тоскана; Сардинське королівство з
П’ємонтом, Ломбардо- Венеціанське королівство, що увійшло до складу
Австрійської імперії (показ на карті). Слайд №2.
Більшість італійських держав були під
впливом австрійців, і тому почалась епоха «Рісорджіменто» - рух за звільнення
з-під австрійського гніту та об’єднання Італії. (Слайд №3).
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
1.
Оголошення теми
уроку, плану уроку, очікуваних результатів (запис на дошці)
2.
Показ слайдів «Джузеппе Гарібальді та об’єднання Італії»:
1)
карта « Італія в
період об’єднання (1859- 1870рр.) »;
2)
висадка «Тисячі»
Гарібальді в Сицилії в травні 1860 року» – селяни Сицилії приєднуються до
Гарібальді.
3.
Слово вчителя: « Шістдесятий
рік – хоробрий Гарібальді,
І «Тисяча» його
товаришів,
Сицилію беруть у
власні руки,
«Неаполь наш!»-
кричав Джузеппе всім» (Слайд №4)
4.
Постановка
проблемного завдання для учнів: «Яку
роль зіграв Джузеппе Гарібальді в
об’єднанні Італії?»
5.
Розповідь вчителя (на столах перед учнями текст загальної інформаційної
картки, атласи, контурні карти, зошити).
1)
Політична
роздробленість Італії: Неаполітанське
королівство, Папська область, герцогства Модена, Парма, Лукка, Тоскана;
Сардинське королівство з П’ємонтом, Ломбардо
– Венеціанське королівство (показ на карті). Більша частина Італії під впливом
австрійських Габсбургів.
«Рісорджіменто» - рух італійців проти австрійського гніту
за об’єднання країни.
2)
Піднесення П’ємонту. В П’ємонті обмежена монархія Віктора – Еммануїла ІІ (
Савойська династія). (Слайд № 5).
50-ті роки ХІХ
ст. – капіталізація економіки: експорт шовку в Англію; бавовна в Ломбардії,
П’ємонті і Тосканії. Машинобудівництво в
Ломбардії.
40-50-ті роки ХІХ ст. – залізні шляхи.
Камілло Кавур (
1810-1861) – граф. Закінчив римський університет. Військовий інженер. З 1850 р.
– прем’єр-міністр П’ємонту. Мета: об’єднання Італії навколо П’ємонту
(Сардінське королівство) . При Кавурі – торгові договори з державами Європи,
зниження митних тарифів, будівництво залізних шляхів, шосе, каналів; зміцнення
фінансів. (Слайд № 6)
3)Два напрями боротьби за
об’єднання Італії .
50-ті роки ХІХ ст.. – два напрями в
об’єднанні Італії:
ü Революційний.
Лідер – Джузеппе
Мадзіні ( слайд №7) створив організацію
«Молода Італія» . Мета: звільнення країни від австрійського гніву й об’єднання
всіх італійських земель в єдину демократичну республіку шляхом революції.
Джузеппе Гарібальді
– учасник « Молодої Італії». Борець за об’єднану італійську республіку ( слайд
№7)
ü Помірковано – ліберальний.
Лідер – К. Кавур. У
1857 р. створив в П’ємонті «Італійське національне товариство» з метою
об’єднання італійських земель навколо Сардінського королівства на чолі з
Савойською династією. Віце - керівник товариство – Джузеппе Гарібальді.
4)На шляху до об’єднання Італії.
1859 – союз П’ємонту з Францією і їхня війна з Австрією.
Приєднання Ломбардії до П’ємонту. Саввоя і Ніцца до Франції ( показ на карті) .
1860р. - Тоскана, Парма,
Модена до Сардінського королівства ( показ на карті).
5)Утворення Італійського
королівства.
1860р. – похід «Тисячі»
Джузеппе Гарібальді на південь Італії – приєднання Неаполітанського королівства
до П’ємонту ( показ на карті). Слайд № 8
1861р. – королівство Італія, крім Папської області і Венеції (
показ на карті).
6)Завершення об’єднання Італії.
1866р. – поразка Австрії в австро - пруссько - італійської
війні. Приєднання Венеції до П’ємонту ( показ на карті).
1870р. - поразка Франції
у франко – прусській війні. Приєднання Папської області .
Рим – столиця об’єднаного
Італійського королівства ( показ на
карті) .
6.
Постановка
проблемного питання. Назвати причини й наслідки
об’єднання?
Відповідь учнів: причини –
розвиток капіталізму, ліквідація панування австрійців. Наслідки – розвиток промислового перевороту і
формування внутрішнього ринку.
7. Робота в групах. (Учні об’єднуються за групами. Всього визначено п’ять
груп. Кожна група обговорює запитання,
запропоновані вчителем та зазначені в інформаційній картці).
1) Що таке «
Рісорджіменто»?
Рух – італійців проти
австрійського панування за об’єднання Італії.
2)Чому в середині ХІХ ст. в
Італії політична роздробленість?
Гніт австрійської імперії.
3)Чому в 50-х роках ХІХ ст..
піднесення П’ємонту.
Розвиток промислового
перевороту ( «капіталізація» економіки).
4)Яка королівська династія
правила в Сардинському королівстві?
Савойська династія на чолі з
королем Віктором – Еммануїлом.
5) Назвати два напрями в
об’єднання Італії?
- революційний;
- помірковано – ліберальний.
6) Мета Джузеппе Мадзіні?
Італійська республіка.
7) Мета К. Кавура?
Об’єднана Італія на чолі з
королем Віктором – Еммануїлом.
8) Хто такий Джузеппе
Гарібальді?
Італійський революціонер.
9) Коли почалось об’єднання
країни?
1859 рік – приєднання Ломбардії
( показ на карті)
10)В якому році приєднання
Тоскани, Парми і Модени?
1860 році ( показ на карті)
11)Що було в 1860 році?
Похід гарібальдійської «Тисячі»
на південь країни.
12)Коли утворилося Італійське
королівство?
В 1861 році ( показ на карті)
13)Коли була приєднана Венеція?
В 1861 році ( показ на карті)
14)Коли була приєднана Папська
область?
В 1870 році ( показ на карті).
15)Хто такий К. Кавур?
Прем’єр – міністр П’ємонту.
Виступав за об’єднання італійських територій
навколо П’ємонту.
16)Хто такий Д. Мадзіні?
Італійський революціонер,
виступав за об’єднання країни шляхом революції в Італійську республіку.
17)Мета Д. Гарібальді?
Італійська республіка.
7.
Читання віршів про
Гарібальді.
Учні заздалегідь отримали творче завдання скласти історичний
портрет в поетичній формі про народного героя Італії Д.Гарібальді, в якому мають показати його роль
в об’єднанні Італії, визначити найхарактерніші риси характеру, вдачу.
Інформаційна картка № 1
«Джузеппе Гарібальді –
Моряк із Ніцци.
Він народився в біднесенькій
сім’ї.
Кохав він море,
Був відважним,
І волю, братство цінував понад
усе».
Інформаційна картка
№2
«Високий з бородою,
З карими очима,
Брав участь в революціях,
повстаннях:
В Америці – в війні за
незалежність від іспанців,
Він воював – в Болівії, в
Венесуелі, Чілі.
Встановлював республіки –
вільні, вільні,
Бо так бажав народ.»
Інформаційна картка
№ 3
« В Європі – Австрію він не
любив,
І в Римі – головним він був -
Під час подій за незалежність.»
Інформаційна картка
№ 4
«Джузеппе владу поважав –
Савойських королів – П’ємонту
- короля Віктора-Еммануїла
Підступний, хитрий лис,
Який вже знав , що Гарібальді
допоможе в битвах».
Інформаційна
картка№5
« В кінці п’ятдесятих років –
французи й італійці б’ються:
«Ломбардія вже наша,
Вперед, вперед, хоробрий мій
народе»
Інформаційна картка
№6
« Шістдесятий рік – хоробрий
Гарібальді,
І «Тисяча» його товаришів –
Сицилію беруть у власні руки
« Неаполь наш!» - кричав
Джузеппе всім»
Інформаційна картка
№7
« А потім і Венеція приєднана
була,
Але поранений був тяжко
Гарібальді.
І ногу врятував йому гангренну
-
Хірург від Бога Микола
Пірогов.»
Інформаційна картка
№ 8
І Папська область потім пала,
Під тиском Гарібальді, його
товаришів
Завершилось об’єднання країни,
«Віват, Італіє!» - ти вже
єдина»
Інформаційна картка
№9
« І Гарібальді відпускають на
острів власний на Капреру,
І, як у юності, він ловить
рибу,
Спілкується тихесенько з
народом,
Бо справу зроблено і вже
похилий вік.
Помер герой, але в історії він
одержимий.»
9. Робота з
підручником.
Учні опрацьовують матеріал про
К. Кавура (стор. 127), про Д. Мадзіні ( стор.129),
про Д. Гарібальді ( стор. 130).
10.Фронтальне
опитування.
1) Внесок історичних осіб в
об’єднання Італії, насамперед Джузеппе Гарібальді?
2) Яке значення для Європи мало
утворення Італійського королівства?
Вчитель слухає відповіді учнів
з проблемного питання, підкреслюючи важливість Д. Гарібальді в об’єднання
Італії.
11.Робота з
контурними картами (нанесення кордонів
Італійських територій приєднаних до П’ємонту) слайд №9.
VІ. Узагальнення й систематизація
навчальних знань і вмінь учнів.
Учитель пропонує учням заповнити
анкету-газету на великому аркуші паперу, відображаючи своє ставлення до уроку у
вигляді малюнків, невеличких текстів, побажань, запитань. Газета вивішується в
класі на дошці.
VІІ. Підсумки уроку.
Оцінювання навчальних досягнень
учнів.
VІІІ. Домашнє
завдання.
Прочитати
параграф 11, заповнити таблицю «Об’єднання Італії ( 1859-1870)» ( дата, подія, територія). Творче завдання:
підготувати повідомлення на теми «Економічне положення Англії в середині 50-х
років ХІХ ст.», «Політичний устрій Англії в середині 50-х років ХІХ ст.»,
«Чартиський рух в Англії в середині 50-х років ХІХ ст.», «Зовнішня політика
в Англії в середині 50-х років ХІХ ст.»