Тема
уроку: Середньовічні школи та університети. Життя середньовічного
студента (практичне заняття) (7клас)
Мета:
ознайомити учнів з навчальним процесом у середньовічній школі та університеті; розвивати
мислення, пізнавальну активність учнів
та формувати пізнавальну самостійність, творчість; формувати вміння учнів
аналізувати й узагальнювати інформацію, здобуту під час вивчення джерел.
Очікувані
результати
Після
цього уроку учні зможуть:
- характеризувати
зміст і рівень освіти в середньовічних школах та університетах;
- називати
причини поширення освіти;
- визначати хронологію та причини виникнення
університетів;
- знаходити
на карті перші університетські центри середньовічної Західної Європи.
Тип
уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник
Бонь, Іванюк «Всесвітня історія» 7 клас, атлас, роздавальний матеріал, відеофільми.
Основні
поняття: капітулярій, університет, вагант.
Основні
події:
ХІ ст. — поява нових шкіл з вивчення
права, медицини, богослів’я;
Середина ХІІ ст. — утворення Болонського
університету
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда:
- Що ми розуміємо під поняттям освіта?
- Від чого залежить зміст і рівень освіти-
- Де і коли виникають школи, згадайте з історії
Стародавнього світу?
- Хто і коли відкривав школи в Київській Русі?
Вчитель: Сьогодні ми з вами ознайомимося зі змістом
і рівнем освіти в середньовічній Західній Європі.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV.
Вивчення нового матеріалу
План вивчення
1.Час і обставини появи
середньовічних шкіл.
2.Чому і як навчали в
середньовічній школі.
3.Виникнення університетів.
4. Життя середньовічного студента.
1.Час і обставини появи середньовічних шкіл.
Вступне слово вчителя.
У перші століття середньовіччя
відбувалося народження нової європейської середньовічної культури, яка черпала
свої початки з античної спадщини, культури варварів і християнства. Перші
результати такої взаємодії стали відчутними в період «Каролінгського
відродження».
-
Що таке Каролінгське відродження? (відповіді
учнів)
Карл
заснував при центрах єпископств школи, де готували освічених людей для
управління державою. Він видав ряд капітуляріїв, що стосувалися навчання.
Робота з поняттям капітулярій
Сьогодні до нас на урок завітав магістр часів Карла Великого.
(учень,
одягнений в форму магістра зачитує « Капітулярій Карла Великого про заняття
науками»)
Запитання класу:
- Кого й де навчали читання в
середні віки?
- Хто, на думку Карла Великого,
міг здобути освіту?
- Як король радив ставитись до
книг?
2.Чому і як навчали в середньовічній школі
Вчитель. «Каролінське відродження»
виявилося нетривалим. Воно не створило якихось відомих шедеврів. Але завдяки
йому було збережено багато з античної спадщини і були закладені основи для
розквіту у майбутньому середньовічної європейської культури. У наступні два століття (ІХ-Х ст.) спостерігався культурний занепад. Освічених людей
було відносно небагато. Це були в основному представники духовенства які жили здебільшого в монастирях.
Розгляньте
малюнок «Середньовічна школа» і
співставте зображене на ньому з текстом роздаткового матеріалу (Текст 1).
Обговоріть в парах і зробіть висновок про те, чому і як навчали в
середньовічній парафіяльній школі.
Робота з підручником, документами
Питання
до бесіди:
1.
Які види шкіл
відкривались в середні віки?
2.
Хто в них навчався?
3.
Які предмети
викладали?
4.
Скільки всього цих
наук було?
5.
Як їх називали?
6.
Якою мовою здійснювалось
викладання?
7.
Як відбувалась
перевірка знань?
Відповіді озвучуються, записуються в зошитах у вигляді
схеми, два учні будують схему на дошці.
Перегляд відео «Середньовічні та
сучасні школи»
3.Виникнення університетів.
Вчитель.
У ХІ ст. на основі кафедральних шкіл, де навчання було ґрунтовнішим, ніж у
парафіяльних, виникають нові школи для тих, хто хотів присвятити себе праву,
богослов’ю або медицині.
А через сто років (у XII ст.) виникають
нові освітні заклади – університети
Робота з поняттям
університет
Ознайомтесь з Текстом 2.
1)Користуючись
Атласом з історії середніх віків, визначить
місця розташування та дату заснування зазначених у тексті перших університетів
(І група учнів).
2) Заповніть
таблицю «Навчання на підготовчому факультеті університету» (ІІ група учнів,
учні з середнім рівнем навчання):
Ступінь
|
Предмети,
що вивчаються
|
3) Складання
пазлів «Середньовічні університети» (група учнів з низьким рівнем навчання)
Перегляд відео «Найвідоміші університети Європи»
4.
Життя середньовічного студента.
1Складіть розповідь.
Життя студента Сорбонського університету в Парижі. (Коротка інсценізація.)
3.Хто такі «ваганти» та чому стала можливою поява
мандрівних студентів? (повідомлення
учня)
Робота з поняттям ваганти
Прослуховування пісні про студента ( фізкультхвилинка)
6.
Виконання творчих завдань:
-
виразити своє враження : від імені студента, учня, викладача, починаючи зі слів
« Ми, студенти університету міста ……»
- порівняти
середньовічні школи та сучасні;
-
порівняти середньовічні університети і
сучасні.
-
скласти схему «Скрижалі вагантів» (індивідуальне творче завдання)
V. Закріплення знань
1. Тестування
1.
Підібрати термін до запропонованих визначень.
1)Система предметів у школах,
що складалась із двох рівнів – тривіуму і
квадривіуму.
2) Релігійна філософія, для якої характерне планування
теології у поєднанні з прагненням до пізнання, навчання.
3) Мандрівні школярі, монахи, священники, які заробляли
на прожиття складанням віршів та пісень.
4) Система обґрунтування релігійного вчення про Бога,
комплекс доведення істинності духовних цінностей.
5) Спеціальне приміщення, де вчені-монахи переписували
книги
а) Ваганти б)
Богослов’я в) Скрипторій
г) «Сім вільних мистецтв» д) Схоластика
2. Метод «Прес»
Колись твердили, що середньовіччя було часом занепаду,
темноти, безкультур’я, неуцтва. Давайте спробуємо це заперечити або підтвердити.
VІ. Підсумок уроку
1. «Млинок» - кидаємо те, що розважило
« Смітник» - кидаємо неправильний вчинок,
подію
«Валіза» -
що візьмемо в життя
2.
Виставлення оцінок
VІI. Домашнє завдання: опрацювати §22 підручника.
Підготувати випереджальне завдання «Героїчний епос
Середньовіччя»